Adam Sar, ING Lease: Branża utrzymuje wysoki poziom finansowania, chociaż mniej jest transakcji

Branża leasingowa utrzymuje wysoki poziom finansowania porównywalny z rekordowym 2022 rokiem, jednak z powodu inflacji jest mniej transakcji, uważa prezes ING Lease  Adam Sar w rozmowie ISBnews.TV. Branża leasingowa sfinansowała […]

Adam Sar, ING Lease: Branża utrzymuje wysoki poziom finansowania, chociaż mniej jest transakcji

Branża leasingowa utrzymuje wysoki poziom finansowania porównywalny z rekordowym 2022 rokiem, jednak z powodu inflacji jest mniej transakcji, uważa prezes ING Lease  Adam Sar w rozmowie ISBnews.TV.

Branża leasingowa sfinansowała w 2022 roku 90 mld zł nowych aktywów, W połowie były to samochody, w połowie maszyny i urządzenia. To był rekordowy rok dla branży. Obecnie, porównując kwartał do kwartału widzimy analogiczne wartości. Możemy zatem powiedzieć, że branża nie odczuwa spowolnienia gospodarczego” – powiedział Sar.

Gdy jednak spojrzymy na szczegóły to w sztukach liczba transakcji jest nieco mniejsza, co pokazuje, że wielkości finansowania jakie utrzymujemy, są w pewnym stopniu efektem inflacji” – zaznaczył jednak.

Dodał, że obecnie widać ożywienie w leasingu samochodów, ze względu na to, że w ostatnim czasie były duże niedobory na rynku samochodowym i przedsiębiorcy wstrzymywali się z wymianą swoich flot.

„Dziś widzimy duże ożywienie w tym przyspieszenie w tym zakresie i np. kwartał do kwartału nastąpił 18% wzrost rejestracji samochodów ciężarowych” – powiedział.

 

Źródło