Ambitne plany rozwoju sieci sklepów Lewiatan. Prezes Robert Rękas z optymizmem patrzy w przyszłość

Polska Sieć Handlowa Lewiatan (PSH Lewiatan) liczy na 6% wzrost obrotów w 2021 roku. Planowane jest otwarcie 250 nowych sklepów, w tym w nowym koncepcie typu convenience, dopasowanym do lokalnych […]

Ambitne plany rozwoju sieci sklepów Lewiatan. Prezes Robert Rękas z optymizmem patrzy w przyszłość

Polska Sieć Handlowa Lewiatan (PSH Lewiatan) liczy na 6% wzrost obrotów w 2021 roku. Planowane jest otwarcie 250 nowych sklepów, w tym w nowym koncepcie typu convenience, dopasowanym do lokalnych potrzeb konsumentów, poinformował ISBnews.TV prezes Lewiatan Holding Robert Rękas.

– Naszą misją i naszą wizją, jest bycie największą siecią franczyzową sklepów detalicznych w Polsce. Taki mamy plan i cel. […] Trudno planować długoterminowo. W obecnej rzeczywistości plany na najbliższy rok już są planami bardzo długofalowymi. Niemniej jednak, chcemy rosnąć w tym roku minimum o 6% w obrocie detalicznym. Chcemy otworzyć 250 nowych sklepów – powiedział Rękas w rozmowie z Katarzyną Walterską.

Jak wyjaśnił, plan otwarcia 250 sklepów jest ambitny, a obecnie jest dobry czas i szansa na dynamiczny rozwój. – Do tej pory działaliśmy głównie w obszarze sklepów powyżej 150 m. kw. powierzchni. Przygotowujemy nowy koncept o mniejszej powierzchni, ok. 100 m. kw., który funkcjonuje pod roboczą nazwą „Lewiatan po drodze”. Będzie to sklep typu convenience, bardziej dopasowany do lokalnych potrzeb pojedynczych klientów – podkreślił.

W 2020 roku otwartych zostało 170 nowych sklepów Lewiatan, pomimo – jak powiedział prezes – trudniejszej II połowy roku niż zakładano.

– Ubiegły rok zamknęliśmy kwotą 13 mld zł obrotu detalicznego. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. To 4% przyrost rok do roku i dobry wynik, zważywszy na trudną sytuację, z jaką mierzyliśmy się jako sieć – dodał.

Jak zmieniły się nastroje konsumentów? 

Prezes zwrócił uwagę, że w czasie pandemii zmieniły się nastroje konsumenckie. „Polacy nie tylko pozostali w domach, ale nastąpiła dość duża polaryzacja, jeśli chodzi o sposób dokonywania zakupów, czy sposób zwracania uwagi na cenę i jakość produktu. Wielu klientów sięga po produkty tańsze i szuka promocji. A część szuka produktów wyższej jakości, ale też w rozsądnej cenie – powiedział.

Cele sieci sklepów Lewiatan

W tym roku postawiliśmy sobie 4 główne cele. Pierwszy to wzmocnienie komunikacji z konsumentami poprzez nowe kanały i nowe narzędzia. Drugi to wzmocnienie komunikacji wewnątrz sieci sklepów. Trzeci cel to budowa środowiska cyfrowego Lewiatana. Będziemy bardzo mocno stawiać na rozwój technologiczny naszej sieci. Czwarty cel to wzmocnienie siły i wartości marki. I temu ma służyć nowy koncept sklepu typu convenience” – podkreślił Rękas.

Handel w niedzielę. Potrzebny kompromis

Odnosząc się do handlu w niedzielę, prezes stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłby kompromis, choć zdania wśród przedsiębiorców zrzeszonych w sieci Lewiatan są podzielone.

– Wydaje mi się, że najlepszym, kompromisowym rozwiązaniem byłby powrót do sytuacji z 2018 roku, czyli dwóch niedziel handlowych i większość przedsiębiorców byłaby za takim właśnie rozwiązaniem. Dzięki temu zachowany zostałby balans pomiędzy higieną pracy a rozładowaniem natężenia ruchu w piątek i sobotę – powiedział Rękas.

– Część przedsiębiorców nie wyobraża sobie powrotu do poprzedniego systemu pracy w ramach 4 niedziel handlowych – dodał.

Rozwój e-commerce. „Nigdy nie mów nigdy”

Zaznaczył, że bierze pod uwagę rozwój e-commerce.  – W ubiegłym roku uruchomiliśmy platformę zakupów internetowych. To gotowe narzędzie dla naszych przedsiębiorców. Niemniej jednak, naszą siłą i naszym wyróżnikiem, wartością naszej sieci jest fizyczna bliskość i bezpośredni kontakt z klientem. Nigdy nie mów nigdy, ale nie jest naszym priorytetem rozwój tego kanału, jako docelowego kanału komunikowania się i dotarcia do konsumenta – wyjaśnił.

Podkreślił, że franczyzobiorcy mają do dyspozycji platformę zakupów internetowych i aplikację mobilną. – Otrzymują je w ramach pakietu franczyzowego i nie ponoszą żadnych kosztów związanych z ich użytkowaniem. Naszym celem, jako franczyzodawcy, jest tworzenie narzędzi, dzięki którym franczyzobiorcy mogą być bardziej konkurencyjni na rynku lokalnym – dodał.

W marcu Lewiatan uruchomił inicjatywę „Urodzeni Przedsiębiorcy”.  – Nasza sieć od początku chroni interesy polskich przedsiębiorców oraz stwarza warunki do ich rozwoju. Chcemy o tym mówić. Chcemy umacniać przedsiębiorczość w Polsce, bo to ona jest trzonem polskiej gospodarki. Celem kampanii jest przede wszystkim promowanie przedsiębiorczości w Polsce, inspirowanie do jej rozwoju oraz kształtowanie wizerunku polskiego przedsiębiorcy. To dla nas ważne – podsumował prezes Lewiatan Holding.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan to jedna z najdłużej funkcjonujących sieci franczyzowych oraz najbardziej rozpoznawalnych marek sklepów detalicznych na polskim rynku. Obecnie na terenie całej Polski zrzesza ponad 3 200 placówek handlowych zatrudniających 30 000 pracowników. Jej łączne obroty przekroczyły 13,6 mld zł w 2019 roku.

Polecamy nasze podcasty. Cała rozmowa z Robertem Rękasem jest dostępna w SoundCloud

Źródło