Anna Misiewicz, ZAiKS: Należy prawidłowo wdrożyć umowy typu buy-out do prawa europejskiego

– Kilka tygodni temu komisje Parlamentu Europejskiego przyjęły raport dotyczący sytuacji prawnej twórców i artystów wykonawców na rynku europejskim. Wzywa on m.in. Komisję Europejską do podjęcia działań prawnych przeciwko umowom […]

Anna Misiewicz, ZAiKS: Należy prawidłowo wdrożyć umowy typu buy-out do prawa europejskiego

– Kilka tygodni temu komisje Parlamentu Europejskiego przyjęły raport dotyczący sytuacji prawnej twórców i artystów wykonawców na rynku europejskim. Wzywa on m.in. Komisję Europejską do podjęcia działań prawnych przeciwko umowom wykupu, które stały się coraz powszechniejsze w przemyśle audiowizualnym. Celem raportu ma być wymuszenie na Komisji konkretnych działań legislacyjnych w różnych aspektach związanych z sytuacją twórców i artystów na rynku – powiedziała Anna Misiewicz, prawniczka ZAiKS, w rozmowie z ISBnews.TV. 

Według niej głównym problemem umów wykupu, jest fakt, że są zawierane na prawie amerykańskim. Ma to na celu ujednolicenie sytuacji producenta, tak aby wszystkie umowy były zawierane na tych samych zasadach. Jednak pomija się przy tym większość przepisów w prawie polskim, które chronią twórców przed nadmiernym wykorzystywaniem pozycji dominującej podmiotów zamawiających utwory i materiały audiowizualne.

– Raport wskazuje przepisy prawa europejskiego, które mogłyby w pewnym stopniu ograniczyć stosowanie klauzul buy-outowych, pod warunkiem, że byłyby one prawidłowo wdrożone do prawa europejskiego – podsumowała.

Więcej o problemach związanych z umowami buy-outowych w materiale video.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

 

Źródło