Artur Kurcweil, PKO BP: Wykorzystanie AI i ML przynosi już wymierne korzyści finansowe

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i Machine Learning pozwoliło obniżyć ryzyko kredytowe i przynosi już wymierne korzyści, uważa w rozmowie z ISBnews.TV wiceprezes PKO BP Artur Kurcweil.  „Sztuczna inteligencja jest na […]

Artur Kurcweil, PKO BP: Wykorzystanie AI i ML przynosi już wymierne korzyści finansowe

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i Machine Learning pozwoliło obniżyć ryzyko kredytowe i przynosi już wymierne korzyści, uważa w rozmowie z ISBnews.TV wiceprezes PKO BP Artur Kurcweil. 

„Sztuczna inteligencja jest na tyle pojemnym pojęciem, że będziemy cały czas eksplorowali nowe obszary. W tej chwili jeśli chodzi o wykorzystanie numerem jeden jest ocena ryzyka, na drugim miejscu jest badanie skłonności do sprzedaży produktów i lepszego ich dopasowania do potrzeb klienta: – powiedział Kurcweil.

„Wykorzystujemy sztuczną inteligencję od dłuższego czasu. Wszystkie nasze dane, które są dla nas istotne z obszaru ryzyka kredytowego są  wrzucone do chmury obliczeniowej i tak przy użyciu narzędzi analitycznych staramy się wyciągnąć jak najwięcej informacji, które pozwolą nam właściwie ocenić ryzyko.  Dzięki temu ryzyko  jest na jednym z najniższych poziomów w sektorze a także od dłuższego czasu w banku PKO BP i kapitalizujemy to” – dodał. 

Jak podkreślił AI może być również wykorzystana m.in.  do badanie skłonności do udzielenia kolejnej pożyczki, albo sprzedania kolejnego komplementarnego produktu dla naszych klientów.

Jesteśmy dumni z tego co potrafimy wycisnąć z danych, których jesteśmy posiadaczem. Te modele są wielowymiarowe i działają na wielu płaszczyznach w związku z tym możemy je wykorzystać w oferowaniu następnego kroku dla klienta związanego np. z rozwojem jego firmy albo z etapem życia na którym właśnie się znajduje” – powiedział.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło