Beata Muzyczka-Daszyńska, BGK: Na kryzys zawsze odpowiedzią są inwestycje

 – Rola Banku Rozwoju w czasach kryzysu to odpowiedzialna rola. Jako Bank Gospodarstwa Krajowego współpracujemy w różnych formatach z Bankami Rozwoju zarówno w formacie Trójmorza jak i w formacie największych […]

Beata Muzyczka-Daszyńska, BGK: Na kryzys zawsze odpowiedzią są inwestycje

 – Rola Banku Rozwoju w czasach kryzysu to odpowiedzialna rola. Jako Bank Gospodarstwa Krajowego współpracujemy w różnych formatach z Bankami Rozwoju zarówno w formacie Trójmorza jak i w formacie największych banków UE – mówi prezes BGK Beata Muzyczka-Daszyńska w rozmowie z ISBnews.TV.

BGK uzupełnia ofertę banków komercyjnych skierowaną do przedsiębiorców.

– Dominującą formą wsparcie jest system gwarancyjny. To napływ ponad 200 miliardów zmobilizowanego kapitału do polskiej gospodarki w czasie kryzysu. Stworzyliśmy też specjalny mechanizm wspomagający ukraińskie firmy, które przeniosły się do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie. Dziś to już ponad 13 miliardów złotych wsparcia dla ukraińskich firm – dodaje prezes BGK.

Na kryzys zawsze odpowiedzią będą inwestycje.

– Polska nie czekając na kryzys już uruchomiła program inwestycji publicznych. Mówimy o 11 tysiącach inwestycji strategicznych na terenie całej Polski. Trzy tysiące samorządów realizuje takie inwestycje. Mówimy o pieniądzach przekraczających pułap 60 miliardów złotych – stwierdza Beata Muzyczka-Daszyńska.

Mimo napływu od 2004 roku środków unijnych, wciąż 40% samorządów nie skorzystało z takiego wsparcia.

– Mnie samą zaskoczyły takie dane. Chcemy to zmienić i wspomóc samorządy w korzystaniu z unijnej pomocy – dodaje prezes BGK.

 

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

przygotował: Arkadiusz Ekiert        video: Borys Skrzyński

Źródło