Białek, ZBP: Bezpieczny Kredyt 2% impulsem do rozwoju rynku kredytów hipotecznych

Bezpieczny kredyt 2%  jest ważnym impulsem do rozwoju kredytów hipotecznych, ocenia w rozmowie z ISBnews.TV prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jego zdaniem liczba złożonych wniosków może świadczyć o tym, […]

Białek, ZBP: Bezpieczny Kredyt 2% impulsem do rozwoju rynku kredytów hipotecznych

Bezpieczny kredyt 2%  jest ważnym impulsem do rozwoju kredytów hipotecznych, ocenia w rozmowie z ISBnews.TV prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jego zdaniem liczba złożonych wniosków może świadczyć o tym, że program może zyskać szerszy zasięgi, niż ten założony przez rząd. 

„Bezpieczny kredyt 2%  to bardzo ważny impuls dla rozwoju rynku kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę to, ze w ub. r mieliśmy najniższą ilość kredytów hipotecznych w historii, to niewątpliwie jeden z ważniejszych czynników ożywienia rynku kredytów hipotecznych obok innych, takich jak decyzja KNF o obniżeniu kryteriów przy ocenie zdolności kredytowej. Przygotowujemy się jako sektor bankowy do dalszej dystrybucji tego programu, widzimy, że przynosi on rezultaty” – powiedział Białek. 

Jego zdaniem obecne zainteresowanie programem – złożono 47,2 tys. wniosków i podpisano 5,7 tys. umów na koniec sierpnia – może wskazywać na to, że zasięg programu będzie większy niż przyjęty przez rząd w założeniach – oceniano go wówczas na 50 tys. kredytów udzielonych w ramach programu w całym okresie jego trwania. 

Dodał, że ważnym elementem programu jest też konto mieszkaniowe, jako pierwsza od lat  promocja długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. 

Prezes ZBP przyznał, że trudno dziś oszacować skutki rozważanego obecnie przedłużenia wakacji kredytowych. 

Wszystko zależy od szczegółów tego rozwiązania. Najbardziej aktualna wersja, która wynika z wypowiedzi rządu to [przedłużenie o] dwa kwartały i progi dochodowe, ale nie wiemy jakie one będą. Nie wiemy czy one będą takie same jak przy Funduszu wsparcia Kredytobiorców gdzie punkt odcięcia jest dość wyrazisty –   poziom obciążenia kredytem budżetu gospodarstwa domowego, czy będzie jakieś inne kryterium. W tej chwili trudno o jakieś analizy, bo mogą być oparte o blednę nie założenia”-  stwierdził.

Źródło