Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy: Pierwsze SMR-y we Włocławku i Ostrołęce?

Najbardziej obiecujące lokalizacje małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to Włocławek i Ostrołęka, poinformował ISBnews.TV wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz. „W oparciu o przeprowadzony prescreening lokalizacje, […]

Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy: Pierwsze SMR-y we Włocławku i Ostrołęce?

Najbardziej obiecujące lokalizacje małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to Włocławek i Ostrołęka, poinformował ISBnews.TV wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz.

„W oparciu o przeprowadzony prescreening lokalizacje, które wyglądają dziś najbardziej obiecująco to Włocławek i Ostrołęka” – powiedział Jackiewicz w rozmowie z ISBnews.TV podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak podkreślił, do końca 2030 roku OSGE powinien być w stanie postawić pierwszych kilka reaktorów, w tym w pierwszej lokalizacji najprawdopodobniej powstaną dwa reaktory do 2029 lub 2030 roku.

„Ale zaraz potem, w latach 30. tych reaktorów postawimy kilkadziesiąt w kilkunastu lokalizacjach, może nawet w dwudziestu kilku. A chcemy to robić w taki sposób, aby w jednej lokalizacji znajdowało się od 2 do 4 reaktorów, a być może w wyjątkowych sytuacjach nawet więcej. Zatem jeśli mówimy o ponad 20 lokalizacjach, to trzeba je pomnożyć przez trzy lub cztery” – dodał wiceprezes.

W jego ocenie, gdyby ten projekt był realizowany dzisiaj, to koszt postawienia pierwszego reaktora wyniósłby około 1,5 mld euro.

„Nie wiemy ile będzie kosztował za kilka lat, bo ciężko przewidzieć jakie będą ceny betonu, stali, koszty robocizny, jaki będzie koszt pieniądza, ale wiemy, że przy czwartym-piątym reaktorze będziemy już systematycznie schodzić z tego poziomu, bo efekt skali będzie tu miał olbrzymie znaczenie. Krzywa uczenia się, proces nabywania kompetencji, budowa lokalnego łańcucha dostaw też będą miały istotny wpływ na to, że cena jednostkowa reaktora będzie się obniżała z każdym kolejnym projektem. Przy piątym-szóstym reaktorze spodziewamy się już poziomu ok. 1 mld euro” – zapowiedział Jackiewicz.

Źródło