E-faktura zmniejszy karuzele podatkowe

Kilka tygodni temu zakończyły się konsultacje projektu e-faktury. Do Ministerstwa Finansów wpłynęło dużo opinii z rynku. W ogromnej większości były to opinie pozytywne i rynek bardzo dobrze przyjął plany wdrożenie […]

E-faktura zmniejszy karuzele podatkowe

Kilka tygodni temu zakończyły się konsultacje projektu e-faktury. Do Ministerstwa Finansów wpłynęło dużo opinii z rynku. W ogromnej większości były to opinie pozytywne i rynek bardzo dobrze przyjął plany wdrożenie tego rozwiązania.

– Chodzi nie tylko o uszczelnieniu systemu podatkowego. Dzięki informacji wpływającej do Ministerstwa Finansów na bieżąco na temat obrotu pomiędzy przedsiębiorcami, będziemy mogli wykrywać ewentualne nieprawidłowości i próby dokonania wyłudzenia podatku. Dotychczas odbywało się to w ciągu 1,5 do 2 miesięcy. Po wprowadzeniu e-faktur analizy będą dokonywane praktycznie z dnia na dzień. Przez co żywotność karuzel podatkowych zmniejszy się najwyżej do kilku tygodni – wyjaśnił Jan Sarnowski, wiceminister finansów w rozmowie z ISBnews.TV

Polecamy: Polski Ład: wyższa kwota wolna od podatku, wyższy 2 próg podatkowy, ujednolicenie składki zdrowotnej

Jego zdaniem, e-faktura jest również bardzo korzystnym rozwiązaniem dla biznesu.

– Faktura generowana u przedsiębiorcy trafi do kontrahenta poprzez bramkę elektroniczną, którą udostępni MF, będzie zapisywana na naszym serwerze. Nigdy się nie zgubi. Nie będzie potrzebne wydawanie jej duplikatu. W uproszczony sposób będzie można dokonywać jej korekty. Co więcej, każdy przedsiębiorca, który będzie korzystał z e-faktur, może liczyć na szybszy zwrot podatku. Poza tym wszystkie faktury będą wyglądały tak samo – twierdzi wiceminister.

Rozwiązanie dotyczące e-faktury – jak twierdzi Sarnowski – jest pionierskie. – Dotychczas wdrożyły je tylko trzy państwa UE i Polska będzie czwartym. Teraz, e-faktura funkcjonuje tylko w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Polskie rozwiązanie wzorowane jest na włoskim. Idąc śladem Włochów, zapewniamy sobie bezpieczeństwo pod względem technologicznym i bezpieczeństwa danych, tak, żeby nie było żadnego wycieku, ale również zapewniamy sobie prostszą możliwość zarejestrowania tej zmiany w UE – dodał.

Polecamy: W ramach „Polskiego Ładu” – 4 pakiety zmian podatkowych dla firm

Poza tym e-faktura, we Włoszech – podobnie jak i w Polsce – wdrażana była 2-stopniowo. W roku 2017 została udostępniona przedsiębiorcom w formule dobrowolnej, zaś w roku 2019 stała się powszechnym obowiązkiem dla każdego przedsiębiorcy.

– W Polsce zrobimy identycznie. Jeszcze, w perspektywie ostatniego kwartału tego roku, e-faktura zostanie udostępniona polskim przedsiębiorcom do swobodnego korzystania. Zależy nam na tym, aby w roku 2023 stała się już narzędziem obowiązkowym  podsumował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polecamy nasze podcasty

 

Źródło