Fundusze Europejskie wspierają innowacyjny projekt spółki Vigo Photonics. Wzmocni pozycję polskiej gospodarki

Ponad 440 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki otrzyma spółka Vigo Photonics. Środki pomogą zrealizować projekt „HyperPIC – Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni”. Wsparcie firma pozyskała w drodze konkursu IPCEI – Microelectronics/ Communication Technologies. Inicjatywa jest realizowana w Polsce przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Całkowita wartość projektu […] Artykuł Fundusze Europejskie wspierają innowacyjny projekt spółki Vigo Photonics. Wzmocni pozycję polskiej gospodarki pochodzi z serwisu MamBiznes.pl.

Fundusze Europejskie wspierają innowacyjny projekt spółki Vigo Photonics. Wzmocni pozycję polskiej gospodarki

Ponad 440 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki otrzyma spółka Vigo Photonics. Środki pomogą zrealizować projekt „HyperPIC – Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni”.

Wsparcie firma pozyskała w drodze konkursu IPCEI – Microelectronics/ Communication Technologies. Inicjatywa jest realizowana w Polsce przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Całkowita wartość projektu HyperPIC to ponad 853 mln zł. To wieloletni program inwestycyjny, który oprócz wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów, przyczyni się również do rozwoju polskiego klastra technologii fotonicznych. Jego realizacja ma zapewnić stworzenie wielu miejsc pracy, a także pomóc ściągnąć do Polski wiele talentów inżynierskich.

Warto przeczytać: 217 mln zł dofinansowania NCBR. Wsparcie dla projektów rozwiązań chmurowych

Fotonika szansą na rozwój

Projekt HyperPIC jest szansą na stworzenie innowacyjnych produktów, z których korzystać będzie wiele sektorów gospodarki. Mogą być zastosowane zarówno przez twórców AI, IoT, jak i w przemyśle 4.0 i rolnictwie 4.0. Wszystkie te branże mogą skorzystać na rewolucji w zakresie tworzenia układów fotonicznych. Produkty Vigo Photonics można będzie zastosować na przykład w smartfonach czy sprzęcie AGD. Potencjał ma także ich zastosowanie w biomedycynie, ochronie środowiska czy branży automotive.

„Większość precyzyjnych urządzeń pozwalających na wykrywanie oraz analizę pojedynczych cząsteczek różnego rodzaju gazów czy substancji lotnych w średniej podczerwieni, posiada duże ograniczenia wejścia na masowe rynki ze względu na wysoką cenę oraz spore gabaryty całego układu. Układ obecnie składa się ze źródła promieniowania (lasera), odbiornika (detektora) oraz całego systemu przetwarzania danych. Projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie, dotyczy miniaturyzacji i integracji całego układu do poziomu czipu. Taka integracja i możliwości produkcji czipów w skali masowej, a co za tym idzie obniżenie kosztów całego układu, stworzy ogromny potencjał do wykorzystania we wszystkich sektorach przemysłu, a także w elektronice użytkowej, która otacza nas na co dzień. Możemy szczerze powiedzieć, że w VIGO Photonics pracujemy nad technologiami przyszłości” – mówi dr Adam Piotrowski, prezes zarządu Vigo Photonics.

To nie pierwsze wsparcie udzielone spółce. Vigo Photonics jako Lider lub Beneficjent uzyskał dofinansowanie na 11 projektów. Jego łączna kwota to ponad 101,5 mln zł.

Warto przeczytać: QNA Technology z ofertą publiczną akcji. Kolejny ważny krok spółki

Artykuł Fundusze Europejskie wspierają innowacyjny projekt spółki Vigo Photonics. Wzmocni pozycję polskiej gospodarki pochodzi z serwisu MamBiznes.pl.