Funkcjonowanie systemów rozliczeniowych w dzień wolny od pracy

W najbliższy czwartek, 8 czerwca, przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne. Elixir ... Artykuł Funkcjonowanie systemów rozliczeniowych w dzień wolny od pracy pochodzi z serwisu PRNews.pl.

Funkcjonowanie systemów rozliczeniowych w dzień wolny od pracy

W najbliższy czwartek, 8 czerwca, przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Warto zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższą środę, 7 czerwca po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w piątek – 9 czerwca.

Natomiast system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 8 czerwca będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie, jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

Jeśli jednak przeoczymy datę płatności lub nie zdążymy wykonać terminowego przelewu przed dniem świątecznym, warto skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym – 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Źródło: KIR

Artykuł Funkcjonowanie systemów rozliczeniowych w dzień wolny od pracy pochodzi z serwisu PRNews.pl.