Katarzyna Szwarc, Ministerstwo Finansów: Kołem zamachowym rynku publicznego jest rynek prywatny

 – Transformacja klimatyczna polskiej gospodarki to ogromne wyzwanie. Również pod kontem finansowania. Wiemy, że w perspektywie do 2050 roku na ten cel przeznaczone będą setki miliardów euro. Przewidziane inwestycje publiczne […]

Katarzyna Szwarc, Ministerstwo Finansów: Kołem zamachowym rynku publicznego jest rynek prywatny

 – Transformacja klimatyczna polskiej gospodarki to ogromne wyzwanie. Również pod kontem finansowania. Wiemy, że w perspektywie do 2050 roku na ten cel przeznaczone będą setki miliardów euro. Przewidziane inwestycje publiczne nie wystarczą. Muszą w tym przedsięwzięciu wziąć udział prywatni inwestorzy – mówi pełnomocnik ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Ministerstwa Finansów Katarzyna Szwarc w rozmowie z ISBnews.TV.

Jawi się ogromna szansa dla naszego rynku kapitałowego.

– Na kanwie trendu, który dziś jest nazywany zrównoważonymi finansami mogą rozwijać się nowe instrumenty finansowe, nowe mechanizmy i usługi. My ten potencjał w Ministerstwie Finansów ze wszystkimi uczestnikami rynku kapitałowego staramy się wykorzystywać – dodaje Katarzyna Szwarc.

MF w zeszłym roku przygotowało „mapę drogową” dla rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce.

– Powstała Platforma Zrównoważonych Finansów zrzeszająca nie tylko przedstawicieli administracji publicznej, ale również przedstawicieli rynku kapitałowego. Pracujemy nad tą platformą i liczę, że do końca roku ujrzy ona światło dzienne – mówi Katarzyna Szwarc.

Od 2020 roku MF realizuje Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego.

– Ta strategia skupia się wyłącznie na rynku publicznym. Wprowadzamy ulgi podatkowe, realizujemy reformy napędzające rynek. Wiemy też, że kołem zamachowym rynku publicznego jest rynek prywatny – podkreśla Katarzyna Szwarc.

Źródło