Leszek Skiba, Bank Pekao: bezpieczny budżet, stabilna waluta i polskie banki to gwarancja bezpieczeństwa

– Mamy trzy istotne filary bezpieczeństwa finansowego. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo fiskalne czyli budżetowe. Drugim filarem jest stabilna waluta i stopa procentowa dopasowana do realiów gospodarki – powiedział Leszek […]

Leszek Skiba, Bank Pekao: bezpieczny budżet, stabilna waluta i polskie banki to gwarancja bezpieczeństwa

– Mamy trzy istotne filary bezpieczeństwa finansowego. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo fiskalne czyli budżetowe. Drugim filarem jest stabilna waluta i stopa procentowa dopasowana do realiów gospodarki – powiedział Leszek Skiba, prezes Banku Pekao SA, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Krynica Forum 2023.

Prezes uważa, że decyzja, aby nie wchodzić do strefy euro procentuje dziś tym, że wszystkie decyzje podejmujemy u siebie i stopy procentowe są dopasowane do obecnych potrzeb gospodarki. Nie musimy stosować innych, skomplikowanych, mechanizmów do zapanowania nad inflacją.

– Trzecim filarem są instytucje finansowe, które są w rękach krajowych i powinny kierować się interesem firm. To oznacza, że niezmiernie ważna jest orientacja banków, które swoje decyzje powinny podejmować w oparciu o dobry lokalnych przedsiębiorców – dodał Skiba.

Według niego przykładem pozytywnej decyzji, wynikającej z troski o rodzimą gospodarkę jest wrześniowa decyzja RPP, która dokonała obniżki stóp procentowych aż o 75 pp. To pozwoli na zwiększenie akcji kredytowej czyli przyspieszenie inwestycji.

 

Źródło