Marcin Kiepas, Tickmill: RPP może nie obniżyć stóp procentowych w całym 2024 r.

– Za nami posiedzenie RPP, które było najważniejszym wydarzeniem na krajowym rynku finansowym. Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na obecnych poziomach. Co oznacza utrzymanie głównej stopy na poziomie 5,75% […]

Marcin Kiepas, Tickmill: RPP może nie obniżyć stóp procentowych w całym 2024 r.

– Za nami posiedzenie RPP, które było najważniejszym wydarzeniem na krajowym rynku finansowym. Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na obecnych poziomach. Co oznacza utrzymanie głównej stopy na poziomie 5,75% – mówi Marcin Kiepas, analityk Tickmill, w cotygodniowym komentarzu dla ISBnews.TV.

Jego zdaniem decyzja RPP była zaskakująca, większość analityków i ekonomistów oczekiwała cięć stóp o 25 pb. Dodał, że prezes Glapiński zwrócił uwagę na zagrożenie wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach. Prezes także wprost zasugerował, że do marca przyszłego roku szanse na obniżkę stóp procentowych są niewielkie.

– W przyszłym tygodniu pojawią się publikacje wielu ważnych danych makroekonomicznych, z Polski m.in. napłyną wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego w III kw., czy te o bilansie płatniczym. Natomiast w drugiej połowie tygodnia zostaną opublikowane dane inflacyjne, również z USA – podsumował.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło