Marek Rogalski, DM BOŚ: Polska waluta w odwrocie

 – W ostatnich dniach zobaczyliśmy osłabienie polskiej waluty. W pewnym momencie na parze dolar/złoty od dołka do maximum to było ponad 10 gr. – mówi Marek Rogalski główny analityk walutowy […]

Marek Rogalski, DM BOŚ: Polska waluta w odwrocie

 – W ostatnich dniach zobaczyliśmy osłabienie polskiej waluty. W pewnym momencie na parze dolar/złoty od dołka do maximum to było ponad 10 gr. – mówi Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ w rozmowie z ISBnews.TV.

Skąd to się wzięło?

– Złoty zaczął tracić dzień po tym jak GUS podał nieoczekiwanie dobre dane za I kwartał dla Polski. Spadku wartości złotego nie wiązałbym jednak z tymi danymi, lecz z tym co się działo wokół dolara. Amerykańska waluta zyskiwała, bo inwestorzy zaczęli się zastanawiać na ile nadal są słuszne oczekiwania co do obniżania stóp procentowych – mówi Marek Rogalski.

FED stoi na stanowisku, że jeszcze za wcześnie by mówić, że cykl podwyżek się skończył.

– Szanse na podwyżkę stóp w czerwcu jednak nie są duże. Retoryka FED pozostaje jednak „jastrzębia”. Dolar jest od nowa wyceniany i po prostu drożeje – dodaje Marek Rogalski.

Najbliższe dni zdaniem Rogalskiego mogą przynieś chwilową stabilizację.

– Rynek czeka na decyzję w sprawie podniesienia limitu zadłużenia w USA. Bez tego podniesienia limitu Amerykanie na początku czerwca zbankrutują – stwierdza analityk DM BOŚ

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło