Mariusz Kondraciuk, Siemens: Efektywność energetyczną trzeba zrozumieć

  – Efektywność energetyczna to w naszym rozumieniu poprawianie swojej pozycji konkurencyjnej. My poprawiamy efektywność energetyczną naszych klientów poprzez ograniczanie kosztów zużycia energii i dzięki temu ograniczamy ślad węglowy – mówił […]

Mariusz Kondraciuk, Siemens: Efektywność energetyczną trzeba zrozumieć

  – Efektywność energetyczna to w naszym rozumieniu poprawianie swojej pozycji konkurencyjnej. My poprawiamy efektywność energetyczną naszych klientów poprzez ograniczanie kosztów zużycia energii i dzięki temu ograniczamy ślad węglowy – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Mariusz Kondraciuk, szef pionu Smart Infrastructure w Siemens Polska w rozmowie z ISBnews.TV

Barierą w osiąganiu efektywności energetycznej często jest wiedza.

– Musimy wiedzieć jak zoptymalizować procesy. Jak już to wiemy to pojawia się kwestia nakładów inwestycyjnych. Ostatnie projekty które realizujemy dla naszych klientów to projekty w formule – efektywność energetyczna jako usługa. Najpierw badamy infrastrukturę klientów a potem gwarantujemy określony efekt końcowy w postaci mniejszego zużycia energii i mniejszego śladu węglowego i w ostateczności ograniczeniu kosztów – mówi Mariusz Kondraciuk.

W ostatnio modernizowanej przez Siemens fabryce dywanów we wschodnio-północnej Polsce udało się ograniczyć o ponad 20% energochłonność procesów produkcyjnych firmy.

– Dało to fabryce około 2 mln złotych rocznie oszczędności – dodaje Kondraciuk.

Efektywność w sensie inwestycyjnym nie musi być droga.

– Oferujemy również naszym klientom instrumenty finansowe. Ciężar inwestycyjny bierzemy na siebie i umawiamy się z klientem na określone warunki czasowe spłaty nakładów – tłumaczy Mariusz Kondraciuk.

Bardzo ważną rolę w procesach Siemensa dążących do efektywność energetycznej odgrywa digitalizacja.

Źródło