Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Ujemny bilans w handlu obniży PKB

 – Przez pierwsze półroczne 2022 r. saldo naszych obrotów handlowych było ujemne i wynosiło 53,1 mld zł, podczas gdy rok wcześniej odnotowywaliśmy zwiększony eksport, a saldo handlu zagranicznego było dodatnie […]

Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Ujemny bilans w handlu obniży PKB

 – Przez pierwsze półroczne 2022 r. saldo naszych obrotów handlowych było ujemne i wynosiło 53,1 mld zł, podczas gdy rok wcześniej odnotowywaliśmy zwiększony eksport, a saldo handlu zagranicznego było dodatnie i przekraczało 18,5 mld zł.  W ciągu roku eksport wzrósł o 20,8%, a import o 33,1% – mówi Mariusz Zielonka ekspert Lewiatana w rozmowie z ISBnews.TV

Ten ujemny bilans zdaniem eksperta wynika ze zmiany zbytu naszych produktów.

– Polska głownie eksportuje na rynki UE, gdzie zmienić się wyraźnie popyt. Przedsiębiorcy unijni dostrzegają już spowolnienie gospodarcze co powoduje zmniejszenie popytu. Nasza produkcja też wyhamowuje – mówi Mariusz Zielonka.

Mamy wysoki import towarów, bo do tej pory przedsiębiorcy kupowali towary robiąc zapasy.

– Z tych zapasów już powoli schodzimy i najbliższe dane PKB mogą pokazać wyraźny zjazd. Moim zdaniem w całym 2022 roku otrzemy się o PKB w okolicach zera – prognozuje ekspert Lewiatana.

Pierwszy kwartał tego roku z PKB na poziomie 8% to zdaniem Zielonki pewnego rodzaju zaburzenie.

– Wynika to z tego, że nagromadziliśmy właśnie sporo zapasów które się kończą. Teraz produkcja przemysłowa wyraźnie zwalnia a indeksy koniunktury pokazują, że tak źle jeszcze w przedsiębiorstwach nie było. Nadal jest obawa przed wzrostem cen i kosztów produkcji – dodaje Mariusz Zielonka.

Celem RPP w walce z inflacją było ochłodzenie gospodarki.

– Spowolnienie, które nas czeka może przynieść spowolnienie inflacji. Nie spodziewam się jednak tego w tym roku. Jesień i zima będą jeszcze pod znakiem wzrostu inflacji.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło