OSG2021: nie ma odwrotu od energetyki odnawialnej, tradycyjne paliwa odchodzą do lamusa

Energetyka odnawialna stanowi główny obszar rozwoju w firmach. Wszyscy mają świadomość, że tradycyjne paliwa kopalne odchodzą do lamusa, to tylko kwestia czasu i wymiany technologii – powiedział Krzysztof Karaś, prezes […]

OSG2021: nie ma odwrotu od energetyki odnawialnej, tradycyjne paliwa odchodzą do lamusa
Energetyka odnawialna stanowi główny obszar rozwoju w firmach. Wszyscy mają świadomość, że tradycyjne paliwa kopalne odchodzą do lamusa, to tylko kwestia czasu i wymiany technologii – powiedział Krzysztof Karaś, prezes Europejskiego Centrum Biznesu, podsumowując IX Ogólnopolski Szczyt Energetyczny, który odbył się w Gdańsku 21-22 czerwca br. Agencja ISBnews jest patronem medialnym konferencji.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska jest „umiarkowanie optymistyczny” co do spełnienia przez Polskę celu 15% energii z odnawialnych źródeł (OZE) w końcowym zużyciu energii w 2020 r., poinformował ISBnews.TV. Ostateczne dane dostępne będą pod koniec roku.

Polecamy: Czy Polsce uda się spełnić cel OZE za 2020?

Podczas OSG2021 wiceminister klimatu potwierdził, że nowa edycja programu „Mój Prąd” zostanie uruchomiona w lipcu, natomiast kolejna, przyszłoroczna edycja może już uwzględniać dofinansowania do magazynów energii i magazynów ciepła.

– Od lipca chcemy uruchomić nabór w programie 'Mój Prąd 3.0′. On będzie nieznacznie zmodyfikowany w stosunku do ostatniej edycji zakończonej w grudniu 2020 r. – wyjaśnił Zyska w rozmowie z ISBnews.TV.

Na OSG2021 o bloku gazowym w Ostrołęce

Koszt budowy bloku gazowego Ostrołęka C o mocy 745 MW wyniesie 3,3-3,5 mld zł, tj. połowę tego, co budowa elektrowni węglowej, poinformował ISBnews członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki.

„Pierwszy prąd z budowanej Elektrowni Ostrołęka popłynie w 2024 roku. Łącznie moc bloków gazowych to będzie 745 MW” – powiedział Węgrecki ISBnews w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Dodał, że wartość inwestycji „to około połowa ceny budowy elektrowni węglowej, czyli 3,3-3,5 mld zł”.

„Najważniejszą wartością będzie możliwość elastycznego włączania się do ogólnopolskiej sieci energetycznej wtedy, kiedy będzie największe zapotrzebowanie na prąd” – podkreślił członek zarządu PKN Orlen.

Farmy wiatrowe na Bałtyku

Rząd chce, aby polski wkład własny przy budowie farm wiatrowych na Bałtyku wynosił minimum 40%, poinformował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
„Jesteśmy bardzo aktywni i chcemy zacząć od 40-proc. udziału własnego przy budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Dziś mamy dostawców kabli, stacji transformatorowych i samych wież do wiatraków” – powiedział Gryglas podczas panelu na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym w Gdańsku.

„Do 2040 roku potrzeba będzie ponad 1 000 turbin wiatrowych, dlatego uzasadnione wydaje się lokalizacja w Polsce montowni lub wręcz zakładu produkcyjnego turbin” – dodał wiceminister.

Według „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.„, moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r.

Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce

W projekcie transformacji sektora elektroenergetycznego brakuje koncepcji tego, jak nowy, duży podmiot ma funkcjonować na rynku energii, uważa prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin.

„Czego mi brakuje w tym dokumencie, to koncepcji, jak powinien wyglądać rynek po przeprowadzeniu tego procesu” – powiedział Gawin podczas sesji plenarnej na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym w Gdańsku.

Przypomniał, że w dokumencie mowa jest o inwestycjach w inne źródła wytwórcze, głównie gazowe. Drugim filarem jest utrzymanie poziomu rezerw, a trzecim – utrzymanie stabilnego poziomu cen.

„Nie widzę, jak te dwa ostatnie filary mają być zrealizowane. Mówimy o dość dużej koncentracji w sektorze. Powstanie podmiot, który będzie produkował 55% energii, będzie miał 70 jednostek wytwórczych opartych na węglu. Brakuje odpowiedzi, jak ten podmiot będzie funkcjonował – czy w rynku, czy też na zlecenie operatora systemu przesyłowego” – dodał prezes.

Pod koniec maja Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczęło konsultacje projektu dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Projekt przewiduje utworzenie przez spółki energetyczne podmiotów skupiających aktywa wytwórcze oparte na węglu, nabycie ich przez Skarb Państwa i wniesienie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, które zostanie przekształcone w Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Nabycie udziałów przez Skarb Państwa zaplanowano na II lub III kw. 2022 r.  (ISBnews/ISBnews.TV)

Polecamy nasze podcasty

Źródło