Paweł Strączyński, Bank Pekao: Udział Rosji w imporcie paliw kopalnych do UE w 2027 r. spadnie do zera

– Derusyfikacja po napaści Rosji na Ukrainę jest faktem. Według danych Eurostatu na czerwiec 2023 r. udział Rosji w rynku ropy naftowej spadł z 23% do 2%, w gazie z […]

Paweł Strączyński, Bank Pekao: Udział Rosji w imporcie paliw kopalnych do UE w 2027 r. spadnie do zera

– Derusyfikacja po napaści Rosji na Ukrainę jest faktem. Według danych Eurostatu na czerwiec 2023 r. udział Rosji w rynku ropy naftowej spadł z 23% do 2%, w gazie z 38,5% do 13%, a w węglu z 45% do zera – powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao SA, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Krynica Forum 2023.

Jego zdaniem w roku 2027 import paliw kopalnych z Rosji do UE wyniesie zero i to będzie zwieńczenie derusyfikacji. Nastąpiła bowiem diametralna i trwała rekonfiguracja rynku.

– Wszystkie kraje UE, poza Węgrami, zweryfikowały swoje rynki dostaw i ta niezależność od Rosji zostanie utrzymana. Dodatkowo takie kraje jak USA, Katar czy Australia inwestują w infrastrukturę, gazowce, by zwiększyć możliwości eksportu. Rosja oczywiście zmieniła kierunki eksportu, ale nie są już one tak opłacalne jak rynek unijny – dodał.

Według Strączyńskiego, świadczą o tym kłopoty ze spięciem budżetu oraz szorujący po dnie kurs rubla. To oznacza, że sankcje i uniezależnienie działają.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło