Piotr Bartkiewicz analityk Pekao SA: Polski złoty będzie słaby jeszcze kilka miesięcy

– Główną przyczyną słabej polskiej waluty jest niesprzyjające międzynarodowe inwestycyjne środowisko. Mówimy tu o rynkach wschodzących. Na rynkach rozwiniętych mamy do czynienia z zacieśnianiem polityki monetarnej (USA, Szwajcaria). Podobnie będzie […]

Piotr Bartkiewicz analityk Pekao SA: Polski złoty będzie słaby jeszcze kilka miesięcy

– Główną przyczyną słabej polskiej waluty jest niesprzyjające międzynarodowe inwestycyjne środowisko. Mówimy tu o rynkach wschodzących. Na rynkach rozwiniętych mamy do czynienia z zacieśnianiem polityki monetarnej (USA, Szwajcaria). Podobnie będzie niedługo w strefie euro. To powoduje wzrost premii za ryzyko inwestycyjne – mówi Piotr Bartkiewicz analityk Pekao SA w rozmowie z ISBnews.TV.

Zdaniem eksperta słaby złoty pozostanie z nami jeszcze przez kilka dobrych miesięcy.

– Wynika to z tego, że dopóki inflacja na świecie rośnie i dopóki rynki nie widzą punktu zwrotnego we wzroście cen i polityki banków centralnych, to napływ kapitału do Polski może być tylko okazjonalny i taktyczny – tłumaczy analityk Pekao S.A.

Polska waluta może zdaniem Bartkiewicza umocnić się dopiero w końcówce roku.

– Musimy pamiętać ponadto, że gospodarka światowa zmierza do recesji a to nie będzie sprzyjać umocnieniu polskiej waluty – dodaje Piotr Bartkiewicz.

Dla przedsiębiorców w tym momencie słaby złoty może przynieść zdaniem eksperta więcej strat niż korzyści.

– Polski przemysł jest w tej chwili na szczycie. Wykorzystuje swoje maksymalne moce wytwórcze, więc jakakolwiek potrzeba zdobywanie nowych rynków zbytu nie jest oczekiwana.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło