Piotr Zegadło, Akademia Leona Koźmińskiego: Nasz system bankowy odporny na kazus Silicon Valley Bank

 – Upadek Silicon Valley Bank jest dosyć istotnym wydarzeniem jednak trzeba pamiętać, że mówimy o banku o specyficznej grupie klientów. To głównie startupy i firmy technologiczne z USA – mówi […]

Piotr Zegadło, Akademia Leona Koźmińskiego: Nasz system bankowy odporny na kazus Silicon Valley Bank

 – Upadek Silicon Valley Bank jest dosyć istotnym wydarzeniem jednak trzeba pamiętać, że mówimy o banku o specyficznej grupie klientów. To głównie startupy i firmy technologiczne z USA – mówi dr Piotr Zegadło ekonomista Akademii Leona Koźmińskiego w rozmowie z ISBnews.TV.

W ostatnich latach Silicon Valley Bank bardzo wzrósł w swojej działalności w ostatnich latach.

– Była ogromna płynność i inwestowano w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Spółki technologiczne były finansowane przez inwestorów, ale w ostatnim czasie sytuacja się zmieniła. To kluczowa przyczyna problemów Silicon Valley Bank – wyjaśnia dr Zegadło.

Banki o bardziej zróżnicowanej liczbie klientów takich problemów nie odczuwają.

– Druga strona problemów banku, która dotyczy już wszystkich to efekty wzrostu stóp procentowych. Przez wiele lat wzrost stóp nie był brany pod uwagę. Teraz one rosną i to postawiło niektóre banki w trudnej sytuacji – dodaje ekonomista.

Po doświadczeniach kryzysu z 2008 r. banki mają dużo wyższe poziomy kapitałów własnych, posiadają też więc większą zdolność do zaabsorbowania ewentualnych strat.

– Warto jednak pamiętać, że na przykład bardzo duża koncentracja obligacji skarbowych w bankach może wpłynąć na ryzyko systemowe – zauważa dr Piotr Zegadło.

Zdaniem ekonomisty nasze banki mają solidną bazę depozytów, więc obawy o utratę płynności banków nie mają raczej uzasadnienia.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło