Santander Consumer Bank wspiera 18. edycję Biegu Po Nowe Życie

Już 12 czerwca br. odbędzie się 18. Bieg Po Nowe Życie, ważne wydarzenie na mapie wspierania polskiej transplantologii, któremu partneruje Santander Consumer Bank. Inicjatywa ma za zadanie popularyzować świadome dawstwo organów do przeszczepu. W wydarzeniu co roku biorą udział osoby po przeszczepach z całej Polski wraz z lekarzami oraz znanymi osobistościami ze świata kina, teatru, ... Artykuł Santander Consumer Bank wspiera 18. edycję Biegu Po Nowe Życie pochodzi z serwisu PRNews.pl.

Santander Consumer Bank wspiera 18. edycję Biegu Po Nowe Życie

Już 12 czerwca br. odbędzie się 18. Bieg Po Nowe Życie, ważne wydarzenie na mapie wspierania polskiej transplantologii, któremu partneruje Santander Consumer Bank. Inicjatywa ma za zadanie popularyzować świadome dawstwo organów do przeszczepu. W wydarzeniu co roku biorą udział osoby po przeszczepach z całej Polski wraz z lekarzami oraz znanymi osobistościami ze świata kina, teatru, telewizji czy sportu.

fot. Pixabay / Pexels

Santander Consumer Bank po raz kolejny został partnerem generalnym Biegu po Nowe Życie. Celem inicjatywy jest edukacja społeczeństwa w zakresie przeszczepów. Wydarzenie wspiera polską transplantologię, upowszechnia świadectwa woli i świadome dawstwo narządów, w ten sposób ratując życie Polakom i kończąc dramat wielu rodzin. Tylko w marcu br. wykonano 51 przeszczepów nerek, 24 transplantacje wątroby i jej części, 14 transplantacji serca oraz 4 przeszczepy płuc.

Ideę świadomego dawstwa organów promują aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, przedstawiciele nauki i mediów, którzy biorą udział w wyjątkowym marszu nordic walking z osobami po przeszczepie. W 18. edycji biegu będą to, m.in. ambasador akcji, bokser i kickbokser Przemysław Saleta, który kilkanaście lat temu oddał nerkę swojej córce Nicole, Rafał Zawierucha, Olga Kalicka, Katarzyna Pakosińska, Anita Jańcia i Jarosław Kret.

Teraz wsparcie jest tym bardziej potrzebne ze względu na sytuację epidemiologiczną, która spowodowała, że w ubiegłym roku ilość zabiegów wyraźnie się zmniejszyła, czego nie można powiedzieć o osobach czekających na pomoc. Według danych Poltransplantu liczba zmarłych dawców narządów była mniejsza o ponad 20 proc. w porównaniu do 2019 roku, co wiązało się ze spadkiem liczby przeszczepów o jedną czwartą. W 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 1177 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy. To efekt ograniczenia działalności ośrodków transplantacyjnych i instytucji zgłaszających zmarłych dawców w trakcie pandemii koronawirusa.

– Bieg po Nowe Życie to wiele wspaniałych, nierzadko dramatycznych, ale przede wszystkim wzruszających i dających do myślenia historii osób po przeszczepieniu. Opowieści, które przekonują jak wiele możemy dać innym i jak istotne jest to, że jedna nasza decyzja może kiedyś zmienić, a nawet uratować czyjeś życie – mówi Przemysław Kończal, Prezes Zarządu Santander Consumer Banku. – Wiemy, że zdrowie jest najważniejsze i dlatego też od wielu lat wspieramy Bieg po Nowe Życie. W naszym banku tworzymy środowisko, które jest aktywnie zaangażowane w wiele inicjatyw społecznych i chętnie wspiera potrzebujących, zatem jest to dla nas niezwykle istotne wydarzenie w zakresie odpowiedzialnego biznesu – dodaje.

Gdzie i kiedy odbędzie się bieg?

Tegoroczny bieg po raz dziesiąty odbędzie się w Wiśle na rynku i na głównym deptaku miasta. Start wyznaczono na godzinę 12:00. Jak zwykle jego uczestnicy będą poruszać się w sztafetach złożonych z trzech osób. Każda z nich będzie miała do przejścia symboliczny kilometr z pomocą kijków do nordic walking.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz stanu polskiej transplantologii na stronie głównej Biegu po Nowe Życie pod adresem: https://transplantologia.info/

Źródło: Santander Consumer Bank

Artykuł Santander Consumer Bank wspiera 18. edycję Biegu Po Nowe Życie pochodzi z serwisu PRNews.pl.