Sarnowski z MF: Pakiet akcyzowy wchodzi w życie 1 V, ograniczy szarą strefę
Ustawa zawierająca pakiet kilkunastu rozwiązań uszczelniających system podatku akcyzowego wchodzi w życie 1 maja br. Nowe przepisy pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania uczciwie działających przedsiębiorców i znacznie utrudnią proceder firmom […]
Ustawa zawierająca pakiet kilkunastu rozwiązań uszczelniających system podatku akcyzowego wchodzi w życie 1 maja br. Nowe przepisy pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania uczciwie działających przedsiębiorców i znacznie utrudnią proceder firmom działającym w tzw. „szarej strefie” szczególnie na rynku paliwowym, poinformował ISBnews.TV Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
– Celem tego pakietu jest wdrożenie rozwiązań, które utrudnią działania firm w szarej strefie oraz pomogą w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w obrocie towarami akcyzowymi. Rozwiązań jest kilkanaście a najważniejsze to utrudnienie rejestracji podmiotów akcyzowych ‘na słupy’. Dotychczas praktyką wykonywaną przez zorganizowane grupy przestępcze było zakładanie firm obracających towarami akcyzowymi, często na dowody osobiste osób bezdomnych, ofiar kradzieży tożsamości. Od 1 maja tego rodzaju proceder będzie praktycznie niemożliwy, ponieważ pierwszy raz urzędnik będzie miał możliwość odmówienia rejestracji osobie, która chce obracać towarami akcyzowymi, jeśli będzie miał uzasadnione podstawy, aby sądzić, że ta osoba nie będzie w stanie prowadzić biznesu, który deklaruje – powiedział Sarnowski w rozmowie z ISBnews.TV.
Jak wyjaśnił, chodzi o posiadanie odpowiedniej wiedzy, doświadczenie czy infrastruktury.
– Co więcej w ramach pakietu akcyzowego uszczelniony zostanie obrót paliwem. Zorganizowane grupy przestępcze korzystają z paliwa opałowego obciążonego niższą stawką akcyzy, które filtrują a później przekazują na stacje benzynowe do sprzedaży jako paliwo do samochodów – dodał.
Podkreślił, że kontroli paliwa pod kątem jego pochodzenia będzie dokonywać nie tylko Krajowa Administracja Skarbowa, ale również Inspekcja Handlowa.
Pakiet akcyzowy wprowadza nowelizacja ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została podpisana przez Prezydenta RP 8 kwietnia br.
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązku składania elektronicznych deklaracji akcyzowych (z wyłączeniem tych, które są składane przez osoby fizyczne), ewidencji i innych dokumentacji w związku z obrotem wyrobami akcyzowymi. Dzięki temu skróci się czas na załatwienie sprawy zarówno z punktu widzenia urzędu jak i podatnika.
Uszczelnienie system poboru akcyzy dotyczy także alkoholu etylowego skażonego. Nowe przepisy utrudnią odzyskiwanie alkoholu etylowego z produktów zawierających w swym składzie alkohol częściowo skażony. Taki alkohol jest przez przestępców częściowo, często niewystarczająco, odkażany, a następnie służy do produkcji nielegalnych napojów alkoholowych, których konsumpcja może powodować poważne choroby.
Uszczelniony zostanie system poboru akcyzy paliw żeglugowych. Zmiany ograniczą oszustwa w zakresie paliwa zwolnionego z akcyzy na potrzeby statków śródlądowych i rybackich, które często jest wykorzystywane do innych pojazdów. Warunkiem zwolnienia z akcyzy stanie się wpisanie statku, na którego potrzeby kupuje się paliwo, do odpowiedniego rejestru, tak aby można było zweryfikować, czy statek w rzeczywistości pływa albo jest zdolny do pływania.
Poza tym uszczelniony zostanie system poboru akcyzy od samochodów osobowych. Wdrażane przepisy utrudnią rejestrację samochodów osobowych jako ciężarowe – celem uniknięcia płacenia akcyzy.
Polecamy nasze podcasty