UNICEF, Ambasada USA i Alior Bank otwierają wystawę ukazującą siłę dzieci z Ukrainy, które znalazły bezpieczeństwo w Polsce

Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, Ambasada USA w Polsce i Alior Bank oficjalnie otworzyli wystawę ukazującą, jak arteterapia pomaga dzieciom z Ukrainy w Polsce radzić sobie ze skutkami wojny. Lęk, niepokój i trudne wspomnienia z wojny w Ukrainie, ale również poczucie bezpieczeństwa, nadzieję i radość z życia w Polsce – te ... Artykuł UNICEF, Ambasada USA i Alior Bank otwierają wystawę ukazującą siłę dzieci z Ukrainy, które znalazły bezpieczeństwo w Polsce pochodzi z serwisu PRNews.pl.

UNICEF, Ambasada USA i Alior Bank otwierają wystawę ukazującą siłę dzieci z Ukrainy, które znalazły bezpieczeństwo w Polsce

Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, Ambasada USA w Polsce i Alior Bank oficjalnie otworzyli wystawę ukazującą, jak arteterapia pomaga dzieciom z Ukrainy w Polsce radzić sobie ze skutkami wojny.

Lęk, niepokój i trudne wspomnienia z wojny w Ukrainie, ale również poczucie bezpieczeństwa, nadzieję i radość z życia w Polsce – te dziecięce emocje można odczytać z prac umieszczonych na wystawie „Od Ciemności do Światła”, która jest otwarta dla szerokiej publiczności w galerii plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie. Każda z nich opowiada historię doświadczania przez dziecko wojny i wysiedlenia – ale także uzdrowienia.

Dziecięce rysunki, obrazy i szkice prezentowane na wystawie zostały starannie wybrane przez psychologów pracujących z dziećmi z Ukrainy we wspieranym przez UNICEF warszawskim Centrum Edukacji i Rozwoju, który działa od czerwca ubiegłego roku. Prace powstawały na zajęciach grupowych z arteterapii lub indywidualnych sesjach psychologicznych i psychoterapeutycznych prowadzonych przez wyszkolonych psychologów i psychoterapeutów, zarówno z Polski, jak i Ukrainy.

Zrealizowanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu Biura ds. Ludności, Uchodźców i Migracji Stanów Zjednoczonych oraz Fundacji Alior Bank.

Dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie cierpią z powodu niewidzialnych ran wojny. Dzięki zajęciom z arteterapii mogą wyrażać swoje emocje i pracować nad trudnymi doświadczeniami, co jest niezwykle istotne w procesie ich uzdrowienia, powiedział Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. Prace, które prezentujemy na wystawie ukazują drogę, jaką dzieci przeszły podczas zajęć z psychologiem. Cieszę się, że teraz każdy może je zobaczyć i dziękuję naszym partnerom: Ambasadzie USA i Alior Bankowi za wsparcie tego projektu. Mam nadzieję, że wystawa skłoni do refleksji wielu odwiedzających Łazienki Królewskie w Warszawie.

Ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w Polsce i krajach sąsiednich, doświadczyły traumy. Musiały żyć z tym bólem, a jednocześnie pogodzić się ze stratą i nowym środowiskiem – jak w tak młodym wieku radzić sobie z tymi niewidzialnymi ranami? A potem przyszła pomoc. W tej ciemności odnaleźli światło, powiedział Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Doskonale pamiętam, jak po raz pierwszy zobaczyłam ich prace w warszawskim Centrum Edukacji i Rozwoju wspieranym przez UNICEF. To niezwykle poruszające, móc teraz zobaczyć te dzieła w tak publicznym miejscu. Te niesamowite prace są świadectwem nie tylko siły ukraińskich uchodźców, ale także ogromnej, uzdrawiającej mocy arteterapii.

Pracując nad obecną strategią Alior Banku postanowiliśmy, że naszym wyróżnikiem będzie odpowiedzialność społeczna. Naturalną konsekwencją takiej decyzji było bardzo mocne zaangażowanie w kompleksową pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Dlatego utworzyliśmy – jedno z największych w Polsce – Centrum Pomocy Alior Banku, w którym ściśle współpracujemy m.in z UNICEF. Wzruszającym efektem tego współdziałania jest wystawa “Od Ciemności do Światła”. Z tych prac wyłania się wołanie dziecka o poczucie bezpieczeństwa, bliskość rodziców i spokojny dom. Ta wystawa udowadnia starą prawdę, że jeden obraz wart jest tysiąca słów, mówi Grzegorz Olszewski, Prezes Zarządu Alior Banku.

Wsparcie psychospołeczne i zdrowia psychicznego stanowią podstawię wielu działań UNICEF w Polsce. Dzięki wsparciu Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, ponad 915 000 dzieci i ich opiekunów z Ukrainy otrzymało wsparcie psychologiczne. Terapia przez sztukę jest jedną ze skutecznych form leczenia wspieraną przez UNICEF, która pomaga dzieciom z Ukrainy radzić sobie ze skutkami wojny i sprzyja dobrostanowi psychicznemu.

Wystawa „Od Ciemności do Światła” jest dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją oglądać do 30 września 2023 r. w galerii plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie, nieopodal Al. Ujazdowskich 4.

Źródło: Alior Bank

Artykuł UNICEF, Ambasada USA i Alior Bank otwierają wystawę ukazującą siłę dzieci z Ukrainy, które znalazły bezpieczeństwo w Polsce pochodzi z serwisu PRNews.pl.