Fotowoltaika – szansa czy konieczność?
Co dziś można powiedzieć o fotowoltaice? To temat bardzo szeroki i nie można go sprowadzać wyłącznie do kwestii technicznych instalacji czy sposobu finansowania, trzeba zauważyć zdrowotny, socjologiczny a nawet kulturowy aspekt dzisiejszej rzeczywistości. Ekologia to już nie jest dywagacja, to nagląca konieczność. Zanieczyszczenie powietrza i ogólnie degradacja środowiska naturalnego jest już tak duża, że organizmy żywe są na skraju wyczerpania. Alergie, nowotwory, wady genetyczne, a teraz jeszcze pandemia SARS-cOv-2. Życie coraz bardziej przypomina koszmar,... The post Fotowoltaika – szansa czy konieczność? first appeared on Agencja Informacyjna.
Co dziś można powiedzieć o fotowoltaice? To temat bardzo szeroki i nie można go sprowadzać wyłącznie do kwestii technicznych instalacji czy sposobu finansowania, trzeba zauważyć zdrowotny, socjologiczny a nawet kulturowy aspekt dzisiejszej rzeczywistości. Ekologia to już nie jest dywagacja, to nagląca konieczność.
Zanieczyszczenie powietrza i ogólnie degradacja środowiska naturalnego jest już tak duża, że organizmy żywe są na skraju wyczerpania. Alergie, nowotwory, wady genetyczne, a teraz jeszcze pandemia SARS-cOv-2. Życie coraz bardziej przypomina koszmar, w którym aktywność koncentruje się na pracy, polegającej w dużej mierze na niszczeniu środowiska, aby zdobyte dzięki niej środki przeznaczyć na leczenie i usuwanie jej skutków. To przecież jest absurd. W odpowiedzi na to powstał ruch solarpunk.
Solarpunk to za Wikipedią ruch kulturowy, który promuje życie zgodne ze zrównoważonym rozwojem, przeciwdziałające zmianom klimatycznym i zanieczyszczeniu środowiska. To wysoko rozwinięta technologia, ale też proste działania jak uprawa żywności, psychologia pozytywna, majsterkowanie czy survival.
Wracając więc do fotowoltaiki a właściwie do szeroko pojętej OZE (odnawialne źródła energii), to nie jest pytanie czy w ogóle lub jaki system? To jest pytanie na co jeszcze czekam? Pytanie czy dalej jeszcze mogę udawać, że mnie to nie dotyczy? Czy jestem w stanie? Właściwie zajmowanie się czymkolwiek innym graniczy z szaleństwem.
Fotowoltaika to w skrócie technologia wytwarzania energii, wykorzystująca zjawisko zamiany promieniowania słonecznego w prąd elektryczny, za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa zbudowane są z warstwy substancji, minerału, najczęściej krzemu, choć nie tylko, posiadającej właściwości uwalniania elektronów pod wpływem promieniowania słonecznego. Aby popłynął prąd, który można zużyć w gospodarstwach domowych, prąd stały wytwarzany w ogniwach fotowoltaicznych musi zostać zamieniony na prąd zmienny przy pomocy inwertera, zwanego także falownikiem. Falownik nie tylko kontroluje cały proces, ale poprzez optymalizatory potrafi również optymalizować produkowaną energię w instalacji, która nie jest równomiernie wystawiona na ekspozycję, np., płaszczyzny zorientowane w różnych kierunkach świata lub częściowo zasłaniane przez cień drzew, kominów czy innych wysokich obiektów. Istnieje wiele instalacji zaprojektowanych wadliwie, niespełniających swojej funkcji.
Gdy idzie powódź, to trzeba bez straty czasu wziąć się za układanie worków z piachem i zabezpieczanie dobytku a czasem życia, czasem trzeba wręcz uciekać. Wobec zanieczyszczenia środowiska nie dokąd uciec, należy czym prędzej rozpocząć działanie.
Spalanie jakichkolwiek paliw kopalnych jest właściwie skrajnym brakiem odpowiedzialności. Odpowiedzialności za życie następnych pokoleń współżyjących obecnie. Kwestia techniczna czy organizacji finansowania jest drugorzędna, tym bardziej, że rynek oferuje tutaj całą gamę rozwiązań i pomocy. Zaczynając od najprostszego, czyli inwestycji środków własnych oraz skorzystanie z dotacji, po różne formy kredytowania. Większość dużych przedsiębiorstw organizuje oprócz instalacji, również finansowanie inwestycji z dotacjami i ubezpieczeniami włącznie.
Czy są zagrożenia i minusy? Oczywiście, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby je wyeliminować. Pojawiające się informacje o polu magnetycznym czy pożarach spowodowanych instalacją PV (fotowoltaiczną) są wynikiem niedoinformowania. Prąd stały nie wytwarza pola magnetycznego, a pojawiające się pożary czy szkodliwe zjawiska elektryczne i magnetyczne spowodowane są nieprawidłową instalacją, brakiem uziemienia lub źle dobranymi komponentami, czasem w celu obniżenia ceny.
Warto zatem skorzystać z renomowanego przedsiębiorstwa by odpowiednio do zapotrzebowania i możliwości dobrać model instalacji i finansowania tak, żeby czuć się bezpieczni pod względem gwarancji, jakości a zwłaszcza serwisu posprzedażowego. Najczęściej duże wiarygodne przedsiębiorstwa dają około 15 lat własnej gwarancji na opiekę posprzedażową. Oferta zazwyczaj dotyczy nie tylko projektu w oparciu o zapotrzebowanie i możliwości, ale instalacji oraz sposobu finansowania i ubezpieczenia. Warto również zwrócić uwagę na przedsiębiorstwa z długim stażem na rynku i wieloma działającymi instalacjami. Najlepiej działa system sprawdzony, niekoniecznie najnowszy czy najtańszy.
Na koniec sprawa opłacalności… Analiza obecnej oferty rynkowej wykazuje, że instalacja fotowoltaiki i pompy ciepła jest najbardziej opłacalna. Zakłada 5 do 7 letni zwrot inwestycji w zależności od dotacji, z której się skorzysta, ale nie uwzględniając inflacji i wzrostu cen energii. Reasumując, czy skorzysta się wyłącznie z własnych środków, dotacji czy pożyczki to po okresie spłaty przestanie się płacić rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Należy zauważyć, że w zależności od przyjętego modelu rata może być mniejsza niż dotychczasowe rachunki za energię. Na dodatek likwiduje się do zera spalanie paliw kopalnych.
Sławomir Sokół – przedsiębiorca, z wykształcenia fizjoterapeuta i reżyser, z zamiłowania człowiek renesansu, publicysta, właściciel morskiego jachtu, żeglarz. Miłośnik sportu, turystyki i zdrowego stylu życia.