Jak działa ubezpieczenie pożyczki gotówkowej?
Ubezpieczenie pożyczki pomoże Ci spłacić raty, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji. To także zabezpieczenie dla instytucji udzielającej pożyczki. Jaki jest zakres takiego ubezpieczenia? Od czego zależy jego koszt? Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Ubezpieczenie pożyczki to dodatkowa usługa, na którą możesz zdecydować się podczas podpisywania umowy pożyczki z bankiem lub inną instytucją finansową. ... Artykuł Jak działa ubezpieczenie pożyczki gotówkowej? pochodzi z serwisu PRNews.pl.
Ubezpieczenie pożyczki pomoże Ci spłacić raty, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji. To także zabezpieczenie dla instytucji udzielającej pożyczki. Jaki jest zakres takiego ubezpieczenia? Od czego zależy jego koszt? Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Ubezpieczenie pożyczki to dodatkowa usługa, na którą możesz zdecydować się podczas podpisywania umowy pożyczki z bankiem lub inną instytucją finansową. W przypadku pożyczek gotówkowych najczęściej sam możesz zdecydować, czy chcesz skorzystać z tej opcji. W niektórych przypadkach (np. przy zaciąganiu długoterminowego kredytu hipotecznego) ubezpieczenie jest obowiązkowe – bez wykupienia polisy nie można skorzystać z kredytu.
Ubezpieczenie pożyczki – czy warto?
Co zyskujesz, jeżeli zdecydujesz się skorzystać z ubezpieczenia? W określonych sytuacjach ubezpieczyciel spłaca część lub całość zaciągniętej przez Ciebie pożyczki. Zakres ubezpieczenia jest szczegółowo opisany w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto dokładnie zapoznać się z tym dokumentem przez podpisaniem umowy. Najczęściej pożyczki ubezpieczane są na wypadek sytuacji, w których pożyczkodawca w wyniku wypadku lub choroby traci możliwość wykonywania pracy, a co za tym idzie – spłacania kolejnych rat. Możliwe jest także ubezpieczenie pożyczki na wypadek utraty pracy (nie z winy ubezpieczonego) – w takiej sytuacji ubezpieczyciel nie spłaca całej pożyczki, tylko jej część – np. 6 kolejnych rat. Dzięki temu pożyczkobiorca ma czas na znalezienie nowej pracy i odzyskanie płynności finansowej. Istnieje także możliwość ubezpieczenia na wypadek śmierci klienta – w takiej sytuacji ubezpieczyciel spłaca pozostałe zadłużenie i dzięki temu zobowiązanie nie przechodzi na spadkobierców.
Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem należy dokładnie zapoznać się z tzw. wyłączeniami, czyli sytuacjami, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do spełnienia świadczenia. Ubezpieczyciel może odmówić udzielenia finansowej pomocy, jeżeli np. do wypadku doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych czy w sytuacji, gdy ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
Ubezpieczenie pożyczki jest odpłatne – składki mogą być wliczone w wysokość rat. W takiej sytuacji są one uwzględniane w RRSO pożyczki. Niektóre banki umożliwiają również uregulowanie opłaty za ubezpieczenie z góry. Cena ubezpieczenia może być ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Koszt ubezpieczenia może wynosić kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt procent wartości pożyczki. Wysokość składek jest uzależniona od wielu czynników – m.in. od wysokości pożyczki i terminu spłaty, Twojego wieku, sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i zawodowej.
Pożyczka on-line z ubezpieczeniem
W PKO Banku Polskim wniosek o pożyczkę i ubezpieczenie możesz złożyć on-line, bez konieczności wizyty w oddziale banku. Jeżeli zdecydujesz się na pożyczkę o wartości do 100 tys. zł, możesz skorzystać z ubezpieczenia „Ochrona dla Ciebie”. Ubezpieczenie świadczone jest przez PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz PKO Towarzystwo Ubezpieczeń SA. „Ochrona dla Ciebie” obejmuje ubezpieczenie na wypadek śmierci oraz ubezpieczenie na wypadek trudnych sytuacji losowych. Z ubezpieczenia mogą skorzystać klienci mieszkający w Polsce, którzy są już pełnoletni, ale nie ukończyli jeszcze 75 roku życia. Konieczne jest również spełnienie kryteriów medycznych.
Na co możesz liczyć w ramach ubezpieczenia pożyczki „Ochrona dla Ciebie”? Zakres ochrony i wysokość świadczeń uzależniona jest od tego, do której z dwóch grup zostaniesz zakwalifikowany. Kryterium podziału jest sytuacja zawodowa.
Grupa I:
- Śmierć ubezpieczonego – spłata całości pozostałego zobowiązania
- Utrata pracy – spłata 6 rat
- Poważna choroba – spłata 6 rat
- Pobyt w szpitalu w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku – spłata 1 raty
Grupa II:
- Śmierć ubezpieczonego – spłata całości zobowiązania
- Utrata pracy – nie dotyczy
- Poważna choroba – spłata 12 rat
- Pobyt w szpitalu w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku – spłata 2 rat
Składkę za ubezpieczenie „Ochrona dla Ciebie” płacisz z góry za cały okres ubezpieczenia. Jej wysokość uzależniona jest od rodzaju ubezpieczenia, całkowitej kwoty pożyczki oraz liczby rat.
Źródło: PKO BP
Artykuł Jak działa ubezpieczenie pożyczki gotówkowej? pochodzi z serwisu PRNews.pl.