Xi Jinping: Chiny na drodze do twardej, długotrwałej walki z korupcją
Prezydent Chin Xi Jinping zapowiada zdecydowaną walkę z korupcją w ChRL. Artykuł Xi Jinping: Chiny na drodze do twardej, długotrwałej walki z korupcją pochodzi z serwisu Agencja Informacyjna.
Agencja Informacyjna: Nawet tak wyjątkowe państwo jak Chińska Republika Ludowa dostrzega zjawisko korupcji i protekcji. Co więcej zamierza z nim walczyć. Xi Jinping – sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), wezwał do zdecydowanego zwycięstwa w twardej, długotrwałej i otwartej walce z korupcją.
Spis treści
Co to jest korupcja, przekupstwo, łapówka, płatna protekcja?
Korupcja (łac. corruptio – zepsucie), ale też przekupstwo, łapówka, płatna protekcja tak nazywa się zjawisko – nadużycie stanowiska zawodowego, w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania, w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
Korupcja jest zjawiskiem negatywnym zarówno w zyciu politycznym jak i gospodarczym, zawsze kończy się szkodliwymi efektami. Z korupcją można się spotkać zarówno w biurach polityków, jak i urzędników, w sektorze państwowym, jak i prywatnym. Często związana jest ona z handlem narkotykami, prostytucją, zarabianiem nielegalnych pieniędzy, ale się do nich nie ogranicza może to być w gospodarce załatwienie pracy, kontraktu, zdobycie poufnych informacji. Żeby zrozumieć problem i znaleźć skuteczne środki zaradcze konieczne jest w trakcie analizy rozdzielenie przestępczości i korupcji.
Jaką stratę przyjął Xi Jinping w sprawie korupcji?
Xi Jinping, który jest również przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej, przemawiając na czwartej sesji plenarnej XX Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny Komunistycznej Partii Chin, podkreślił nacisk na rygorystyczne zarządzanie partią w duchu reformy. Xi Jinping powiedział, że od początku Nowej Ery podjęto bezprecedensowe wysiłki, na rzecz pełnego i rygorystycznego zarządzania Komunistyczną Partią Chin oraz walki z korupcją, co przyniosło powszechnie uznane rezultaty.
Xi Jinping – przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej podkreślił konieczność podjęcia zdecydowanych i trwałych działań w walce z korupcją. – „Korupcja jest największym zagrożeniem dla Komunistycznej Partii Chin, a walka z nią stanowi najgłębszy rodzaj samoreformy. W obliczu poważnych wyzwań w walce z korupcją, Komunistyczna Partia Chin pozostanie zaangażowana w prowadzenie dochodzeń i rozwiązywanie wszystkich przypadków korupcji, aby utrzymać uczciwość urzędników.” – Oświadczył Xi Jinping –przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej.
Xi Jinping – przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej zauważył jednak również, że walka z korupcją pozostaje „poważnym i złożonym wyzwaniem” i wezwał do wzmocnienia determinacji oraz zaufania w tym względzie.
Xi Jinping – przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej podkreślił znaczenie osiągnięcia większych postępów w zarządzaniu Komunistyczną Partią Chin, aby zapewnić, że pozostanie ona silnym rdzeniem przywódczym podczas procesu budowy socjalizmu o chińskiej specyfice i zagwarantuje stały postęp chińskiej modernizacji.
Kim jest Xi Jinping?
Xi Jinping (chiń upr. 习近平; chiń. trad. 習近平) – chiński polityk, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin od 15 listopada 2012 r., przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej od 14 marca 2013 r. W 2018 roku magazyn „Forbes” umieścił go na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych Lidzi na świecie. Żoną Xi Jinping jest Peng Liyuan – wybitna śpiewaczka chińska.
Xi Jinping urodził się 15 czerwca 1953 w Pekinie – stolicy Chińskiej Republiki Ludowej jako syn Xi Zhongxuma. Po rozpoczęciu „rewolucji kulturalnej” jego ojciec popadł w niełaskę i młody Xi był represjonowany i aresztowany. Później Xi Jinping trafił do państwowej farmy w rodzinnej prowincji ojca i po pewnym czasie awansował na sekretarza swojego kolektywu. W 1971 r. wstąpił do Ligi Młodzieży Komunistycznej, a w 1974 r. do Komunistycznej Partii Chin. Rok później wrócił do Pekinu. W 1990 r. Xi Jinping został dyrektorem szkoły partyjnej w Fuzhou.
Jak przebiegała kariera polityczna Xi Jinping?
W 1999 r. Xi Jinping został wicegubernatorem prowincji Fujian, a w 2000 r. gubernatorem tej prowincji. W 2002 objął funkcję sekretarza Komitetu Komunistycznej Partii Chin w prowincji Zhejang. Został również wówczas członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. W marcu 2007 objął stanowisko sekretarza Komitetu Komunistycznej Partii Chin w Szanghaju.
22 października 2007 r., podczas 17. Kongresu Komunistycznej Partii Chiń, Xi Jinping został wybrany w skład 9-osobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, który to jest uważany za najważniejszy organ polityczny w Chińskiej republice Ludowej. Xi Jinping zajął w nim 5. pozycję w hierarchii. Reprezentował w nim 5. generację polityków. W marcu 2008 rok został wybrany przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych na stanowisko wiceprzewodniczącego państwa.
Kiedy Xi Jinping został przewodniczącym Chińskiej Partii Ludowej?
W listopadzie 2012 roku Xi Jinping wybrano na sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin. 14 marca 2013 roku Xi Jinping został oficjalnie zaprzysiężony na stanowisku przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Od początku rządów umacniał się u władzy, obejmując kierownictwo w państwie, partii, armii i specjalnych komisjach ds. gospodarki, bezpieczeństwa i spraw zagranicznych. Sztandarowym projektem Xi Jinping była walka z korupcją w aparacie partyjnym i wielkim biznesie.
Dziękujemy za zainteresowanie publikacją. Zapraszamy do lektury innych tekstów na stronie agencja-informacyjna.com
AI, Gospodarka, AI Word, Chiny /DEC/ 9.01.2025
Artykuł Xi Jinping: Chiny na drodze do twardej, długotrwałej walki z korupcją pochodzi z serwisu Agencja Informacyjna.