Jak mocną recesję zaliczyła Polska w 2020 roku?
Znamy już skalę załamania gospodarczego w 2020 roku. Spadek Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniósł 2,8 % wobec 4,5% wzrostu w poprzednim roku, podał wstępne szacunkowe dane Główny Urząd Statystyczny (GUS). Prezes […]
Znamy już skalę załamania gospodarczego w 2020 roku. Spadek Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniósł 2,8 % wobec 4,5% wzrostu w poprzednim roku, podał wstępne szacunkowe dane Główny Urząd Statystyczny (GUS). Prezes GUS, Dominik Rozkrut wyjaśnia, co miało największy wpływ na ubiegłoroczny spadek PKB.
Ubiegły rok stał pod znakiem epidemii COVID-19, która miała wpływ na skalę restrykcji i w efekcie koniunkturę.
– Co ciekawe, zmiany w aktywności gospodarczej miały nieco inną dynamikę niż przebieg samej epidemii. Największe załamanie koniunktury obserwowano wiosną (spadek PKB o 8,4% r/r), czyli podczas pierwszej fali epidemii, która oprócz branż usługowych uderzyła w globalne łańcuchy dostaw i w konsekwencji w przemysł. Znoszenie obostrzeń epidemiologicznych przełożyło się na dynamiczne odbicie koniunktury w 3Q20, a gospodarka odrobiła dużą część strat z 2Q20 (wzrost PKB o 7,9% kw/kw sa). Chociaż jesienna fala zachorowań byłą nieporównywalnie poważniejsza od wiosennej, to wpływ ograniczeń epidemiologicznych na gospodarkę w 4Q20 był już zdecydowanie mniejszy niż w 2Q20. W szczególności świetnie radził sobie przemysł oraz branże eksportowe. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że w 4Q20 PKB skurczył się o ok. 2,8% r/r, pomimo poważnych ograniczeń w funkcjonowaniu szeregu branż usługowych (handel, hotele, restauracje, branża fitness). W porównaniu do 3Q20 aktywność obniżyła się o ok. 1% kw/kw sa. W 4Q20 spożycie gospodarstw domowych obniżyło się o ok. 3,0% r/r, a inwestycje spadły o ok. 10,8% r/r. – ocenił Adam Antoniak z zespołu analiz i prognoz rynkowych Bank Pekao S.A.
– Rok 2021 będzie w dalszym ciągu zdominowany przez temat pandemii COVID-19. W 1Q21 w Polsce i większości krajów w Europie obowiązywały restrykcje epidemiologiczne, a sytuacja pandemiczna była poważna. Światełkiem w tunelu jest rozpoczęcie masowych szczepień, które powinno pozwolić na stopniową normalizację sytuacji gospodarczej w dalszej części roku. Zaszczepienie najbardziej narażonych na ostry przebieg COVID-19 części populacji (seniorzy, przewlekle chorzy) powinno pozwolić uniknąć obostrzeń epidemicznych w 2H21. W takim scenariuszu widzimy potencjał do wzrostu PKB w 2021 r. o ponad 4%. – dodał analityk.
Polecamy nasz kanał na SoundCloud