Kluza, IDEiA Quant Tank: Rynek sztuki w Polsce jest mało doświadczony

– Młodą sztukę kupuje się ze względu na pewnego rodzaju perspektywę inwestycji, niektórzy z tych twórców osiągną w przyszłości duży sukces rynkowy i zawodowy. Inni natomiast kupują młodą sztukę, ponieważ […]

Kluza, IDEiA Quant Tank: Rynek sztuki w Polsce jest mało doświadczony

– Młodą sztukę kupuje się ze względu na pewnego rodzaju perspektywę inwestycji, niektórzy z tych twórców osiągną w przyszłości duży sukces rynkowy i zawodowy. Inni natomiast kupują młodą sztukę, ponieważ potrzebują z nią obcować – powiedział Stanisław Kluza, prezes Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank, w rozmowie z ISBnews.TV.

Według niego, rynek sztuki w Polsce jest mało doświadczony, a dokładniej edukacja artystyczna na różnych etapach nie jest wysoka i rzadko kto jest profesjonalistą. Wiele prac jest przecenionych, głównie przez efekt magii nazwiska, jednocześnie nie docenia się wartościowych prac mniej znanych twórców.

– Kupcy chcieli wypełnić swoje kolekcje dziełami znanych artystów, uznanych za drogich. Chcieli, aby w kolekcjach znalazło się coś cennego, natomiast rzadziej kierowali się swoją artystyczną wrażliwością – podsumował.

 

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

Źródło