Okaż kulturę i chroń naturę
22 kwietnia obchodzone jest łącznie w 192 krajach największe ekologiczne święto na świecie – Światowy Dzień Ziemi. Idea ta została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Każdego roku Światowemu Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2021 roku motywem jest „Przywróć naszą Ziemię”. W poprzednich latach były to m.in.: „Działanie na rzecz ochrony klimatu” (2020 r.), „Ochrona zagrożonych gatunków” (2019 r.), „Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem” (2018 r.),... The post Okaż kulturę i chroń naturę first appeared on Agencja Informacyjna.
22 kwietnia obchodzone jest łącznie w 192 krajach największe ekologiczne święto na świecie – Światowy Dzień Ziemi. Idea ta została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.
Każdego roku Światowemu Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2021 roku motywem jest „Przywróć naszą Ziemię”.
W poprzednich latach były to m.in.: „Działanie na rzecz ochrony klimatu” (2020 r.), „Ochrona zagrożonych gatunków” (2019 r.), „Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem” (2018 r.), „W kierunku natury” (2017 r.).
„Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe. W Polsce tradycją jest piknik na Polu Mokotowskim w Warszawie, który corocznie gromadzi tysiące uczestników.” – Informuje strona internetowa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Ponadto podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi organizowane są liczne konferencje i festyny ekologiczne połączone ze zbiórką odpadów opakowaniowych, elektroodpadów i baterii. Prowadzone są działania edukacyjne angażujące setki tysięcy nauczycieli, studentów i partnerów, aby edukować i inspirować kolejne pokolenia liderów ochrony środowiska.
W 2020 roku obchody Światowego Dnia Ziemi wyglądały inaczej. Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zbieranie odpadów na terenach zieleni oraz tradycyjne sadzenie drzew nie było możliwe.
O środowisko można też dbać nie wychodząc z domu.
Fundacja WWF Polska (skrót od ang. nazwy. World Wildlife Fund po polsku: Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) przypominała, że o środowisko można dbać także nie wychodząc z domu.
Wiele wydarzeń organizowanych jest także w internecie. Wśród nich możemy znaleźć premiery filmów oraz webinaria online.
W latach 70. XX wieku pojawiły się dwa święta o identycznej nazwie: Dzień Ziemi.
Ten, który jest obchodzony 22 kwietnia powstał za sprawą nurtów proekologicznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki i został wypromowany przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Aby nadać akcji nową jakość Gaylor Nelson postanowił wykorzystać aktywność studentów z okresu lat 70.
Pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO (skr. od ang. nazwy United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, po polsku Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) –, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 roku przez Josepha Alioto, burmistrza San Francisco. W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały przyjęte dopiero w 1990 roku i od tamtej pory Polska nieustannie bierze udział w tym święcie.
Cel Światowego Dnia Ziemi
- uświadomienie ludziom problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem gatunków i tego jak kruchy jest ekosystem naszej planety
- przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią
- budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię
- promowanie i stosowanie energii ze źródeł odnawialnych
- zachęcanie do ekologicznego trybu życia
Ludzie muszą szanować swoje miejsce zamieszkania – Ziemię. Pomóc może segregacja śmieci oraz oszczędzanie wody i prądu. Konieczne jest ograniczanie jazdy samochodem a nawet transportem publicznym, a zamiast tego korzystać z roweru lub pokonać drogę pieszo. Można też zasadzić własne drzewo i przez lata obserwować jak rośnie, odwdzięczając się tlenem.