Kwieciński, AbbVie: Należy usunąć bariery w polskim systemie zdrowia

– Podczas 13. Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie została podpisana tzw. deklaracja Zdrowy Pracownik, Bogate Państwo. Jej celem jest podniesienie tego powiązania, które mamy pomiędzy gospodarką, a pracownikami. Jesteśmy gospodarką rozwijającą się, w której praktycznie stopa bezrobocia już nie istnieje, czy jest taka niska, że w zasadzie nie jesteśmy w stanie dalej zwiększać efektywności, […]

Kwieciński, AbbVie: Należy usunąć bariery w polskim systemie zdrowia

– Podczas 13. Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie została podpisana tzw. deklaracja Zdrowy Pracownik, Bogate Państwo. Jej celem jest podniesienie tego powiązania, które mamy pomiędzy gospodarką, a pracownikami. Jesteśmy gospodarką rozwijającą się, w której praktycznie stopa bezrobocia już nie istnieje, czy jest taka niska, że w zasadzie nie jesteśmy w stanie dalej zwiększać efektywności, czy podnosić tempa wzrostu poprzez zatrudnienie, ponieważ ono już jest maksymalne. Natomiast, to gdzie jeszcze mamy zdecydowanie pole do popisu, to jest jej produktywność. Głównym motorem napędowym są po prostu ludzie i jako pracodawca też to obserwuję – powiedział Aleksander Kwieciński, prezes AbbVie w rozmowie z ISBnews.TV podczas 13. Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. ISBnews było patronem medialnym wydarzenia.

Ocenił, że każdy miał przypadki w karierze, kiedy musiał z jakiegoś zdrowotnego powodu zrezygnować. W całym społeczeństwie europejskim są takie choroby, które dzisiaj nie są medialne, dlatego nie mówi się o nich dużo. Choroby układu kostno-szkieletowego, które dotykają w Polsce setek tysięcy pacjentów nie są rzadkie choroby, ale nie umiera się na nie gwałtownie. Tymczasem to one są przyczyną najczęstszych nieobecności w pracy, gorszego samopoczucia i gorszej wydajności.

– Recepta na ten problem wydaje się prosta i bardzo trudna jednocześnie. Należy diagnozować i leczyć. W sąsiadujących krajach, w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, tam takich pacjentów jest leczonych wielokrotnie więcej w przeliczeniu na milion mieszkańców, to dowód na to, że można. W Polsce należałoby się skupić na poszukiwaniu sposobów w usunięciu pewnych barier, które w ostatnich latach narastały – dodał.

Po więcej o rynku pracy i dobrostanie pracowników zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

rozmawiała: Dominika Ostrowska
video: Borys Skrzyński

Źródło